Niezwykłe dzieła w świątyni. Stworzył je uczeń Jana Matejki [ZDJĘCIA]

Region Niedziela, 17 kwietnia 20221
Aż 134 anioły, znane sceny biblijne czy wizerunek świętego Huberta - obrazy i freski, będące zarazem pięknymi przykładami sztuki sakralnej znajdują się w jednym z kościołów na terenie gminy Rozprza. Autorem dzieł jest Józef Mehoffer, uczeń samego Jana Matejki. Ich widokiem na co dzień mogą się cieszyć wierni należący do parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lubieniu.

Ładuję galerię...

 

 

Świątynia jest bez wątpienia jednym z najbardziej barwnych obiektów w powiecie piotrkowskim. Malowidła zdobiące jej ściany i sklepienie powstały w latach 40. ubiegłego wieku, czyli niedługo po tym, jak parafia powstała. Jej początki datuje się bowiem na rok 1919. - Projekt dzieł znajdujących się w naszym kościele, to efekt pracy Józefa Mehoffera. Spod jego ręki wyszły dwa z nich. Chodzi o obraz św. Huberta i Szopkę Bożonarodzeniową. Przypisuje mu się jednak kolejne dwa, czyli postać Chrystusa Zmartwychwstałego oraz Jezusa Ubiczowanego. Pozostałe, zgodnie ze wskazówkami mistrza, namalowali jego uczniowie - wyjaśnia ks. Grzegorz Paszka, proboszcz parafii w Lubieniu.

 

Obok wymienionych dzieł, nie sposób nie wspomnieć o aniołach, które wręcz wypełniają całą świątynię. Okazuje się, że ich liczba może być nieprzypadkowa.

 

Mówi się, że w naszym kościele jest ich tyle, ilu było mieszkańców Lubienia w chwili powstawania malowideł. Poza tym zdobienia, które możemy tu zobaczyć, nawiązują też do tego, co stanowi tradycję naszej miejscowości. Mowa o kłosach zboża, symbolizujących to, że wokół znajdują się tereny wiejskie, a zatem i pola uprawne. Co ciekawe mówimy o jedynym wiejskim kościele, jaki ozdobił Józef Mehoffer, spełniając tym samym swoje marzenie. Namówił go do tego ówczesny proboszcz. Podczas wizyty w Krakowie, prosząc go o ozdobienie lubieńskiej świątyni, powiedział, że nie jest wielkim mistrzem ten, kto ozdabia wielkie katedry w wielkich miastach, a ten, kto potrafi ozdobić mały wiejski kościół. Te słowa miały przekonać artystę do rozpoczęcia prac w Lubieniu - wspomina kapłan.

 

Ogrom sztuki, z jaką spotykamy się w świątyni, rodzi pytanie, jak wiele czasu mogło zająć jej stworzenie. - Niektórzy mogą być tym zaskoczeni, ale praca artystów trwała zaledwie kilka miesięcy. Z ksiąg parafialnych dowiadujemy się, że przyjechali tutaj w marcu, a już w listopadzie, w oktawie święta Wszystkich Świętych malowidła były gotowe. To na pewno między innymi zasługa faktu, że razem z Mehofferem tworzyli także jego uczniowie. Zresztą tablica upamiętniająca ich wszystkich, znajduje się w kruchcie naszego kościoła. Oczywiście zachęcam wszystkich, by przybyć do Lubienia, by zobaczyć to wszystko osobiście - dodaje proboszcz.

 

Okazuje się, że oprócz wiernych należących do parafii, na mszach świętych można spotkać także gości, którzy chętnie podziwiają walory świątyni. - Zdarza się, że odwiedzają nas mieszkańcy powiatu piotrkowskiego. Ale wizyty zdarzają się nie tylko w czasie Eucharystii. Niekiedy np. rowerzyści zatrzymują się i zaglądają do wnętrza kościoła. Często są bardzo miło zaskoczeni zastanymi widokami - zdradza nasz rozmówca.

 

Okazja do zapoznania się ze sztuką sakralną w Lubieniu nasuwa się sama. Chociażby w trakcie trwających Świąt.

 

Modląc się, można jednocześnie podziwiać freski. Z kolei już 3 maja zorganizujemy odpust, połączony ze 100-leciem naszej Ochotniczej Straży Pożarnej - podsumowuje ks. Grzegorz Paszka.

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość 1 ~gość 1 (Gość)17.04.2022 19:11

Taaa... słynne Lubieńskie odpusty...

10


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat